Skip to content

Dudumaya?

Merhaba! Ben İlknur Demirtepe. Dudumaya ise Maya isminde bir papağan ya da Dudu isminde bir maya, herşeyin içinde bulunan, ekmeği, yoğurdu geçtim, insanın bile.

Giysi ve aksesuar tasarımıyla ilgili hikayem çok daha eskiye dayanıyor. Kendim, eşim, dostum için yapıyordum güzellikler. Ancak bir proje olarak Dudumaya Tasarım 2010 Mart ayında hayata geçti. Artık ölsem de gam yemem diyebilmek için Dudumaya’ya başlamam gerekiyordu. Sıradaki projelerim arasında sirk trapezcisi, gösteri atı jokeyi, çizgi film seslendirme kişisi ve bir yavaş şehrin belediye başkanı olmak var.

Tasarlıyorum, çiziyorum, kalıp çıkarıyorum, kumaş seçip kesiyorum, dikiyorum. Bir zigzag dikiş makinesiyle… Dudumaya ürünlerinin her aşamasında bizzat benim zihin ve el emeğim bulunuyor. Gün ki kumaşları da kendim dokurum, hatta pamuklarını kendim eker, hasat ederim, ipliğimi bile yaparım, işte o zaman değmeyin keyfime :)))

Tasarım ve üretimin her aşamasında çevresel ve sosyal etkileri göz önünde bulundurmak ilkesine inanıyorum. Birgün sadece organik kumaşla çalışmayı hayal ederek, çoğunlukla doğal kumaşlar kullanıyorum. Sandıklardan kumaş kurtardığım, giysilerin kumaşlarını yeniden değerlendirdiğim oluyor. Çalışmalarım sırasında çıkan kumaş ve iplik parçacıklarını da atmıyorum. Çeşitli küçük şeylere dönüştürüyorum onları zaman zaman.

Bodrum-Gümüşlük’te yaşıyorum. Ege’nin ışığı, renkleri, kokuları iyi geliyor bana. Yaptığım işlere de bu iyilik sinsin, size kadar ulaşsın istiyorum.

Dudumaya ürünleri şimdilik şu iki noktadan online olarak satın alınabilir:

EMEKSENSİN DUDUMAYA 

DUDUMAYA PASAJI

Sevgiyle ve umutla kalın. Başka bir dünya mümkün :)))

Reklamlar
One Comment leave one →
  1. mehtap ihtiyar permalink
    Nisan 17, 2010 21:25

    b.ustuntepe@hotmail.com

    bu adres sevgili arkadaşım Birsel Üstüntepe ye ait…Kastamonuda geleneksel el sanatları konusunda yetkili kişi…eski tip tezgahlarda eldedokumalar vb işler yaptırıyor…düşük metrajlarda doal pamuk dokumalarından temin edebilirsiniz…renkler nefiz…el yapımı mürekkeple eski kalıp baskı da yapılıyor…detayları Birsel Hanımdan örenmenizde fayda var…
    çalışmalarınız güzel…başarı ve şevkinizin devamını diliyorum…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: